برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98

برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98

به گزارش خبرنگار حوزه المهدی دکتر جواد جاوید نیا در نشست «رسالت حوزه و فضای مجازی»، در مدرسه علمیه المهدی(عج) آران و بیدگل، به وظیفه همگان در برابر خطرات امروز فضای مجازی اشاره کرد و...

شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور

شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور

دانلود و مشاهده آینه نامه مخصوص اساتید   دانلود و مشاهده آینه نامه مخصوص طلاب

 • جشن میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها ویژه حوزه خواهران فاطمه زهرا سلام الله علیها و همسران طلاب مدرسه علمیه المهدی عجل الله فرجه
 • جلسه بصیرتی به مناسبت یوم الله 9 دی با سخنرانی جناب آقای عاملی
 • گزارش تصویری راهپیمایی ضد استکباری 13 آبان 99 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98
 • گزارش تصویری از جلسه افتتاحیه سال تحصیلی 99-98مدرسه علمیه المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشريف) بیدگل با محوریت قرآن
 • اردوی یک روزه طلاب حاضر در دروره تابستان 98 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • ثبت نام دوره مجازی آشنایی و نقد و بررسی فرقه های انحرافی(بهائیت، تصوف، وهابیت ، جریان یمانی) همراه با اعطای گواهی نامه. مخصوص طلاب پایه ششم به بالا
 • دسته عزا و مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/تابستان 98
 • شروع ثبت نام دوره ارتقایی و تکمیل نواقصی تابستان 98 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور
 • ثبت نام طرح نظام جامع اندیشه اسلامی مشهد مقدس
 • برگزاری اردوی آموزشی زیارتی عتبات عالیات حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/اردیبهشت 98

آیةالله‌العظمی‌ مظاهری / بی‌تقوایی، انسان را مثل گوشت قربانی می‌کند

بحث ما درباره شرایط روحانیت بود. شرط اول این بود که ما طلبه‌ها باید خوب درس بخوانیم، ملا باشیم تا وقتی که وارد جامعه شدیم جواب‌گوی مردم باشیم.

شرط دوم برای طلبه تقواست. حالا طلبه باشد یا غیرطلبه، اگر تقوا نباشد، خیلی بی‌مزه می‌شود. اگر علم باشد، تقوا نباشد، یا تقوا باشد ولی علم نباشد، این مثل مرغی است که یک بال دارد پرواز نمی‌تواند بکند و شکار می‌شود. حالا شکارچی یا از درون است و یا از بیرون.

طلبگی یعنی علم و تقوا و اصلاً روحانیت مرادف با علم و تقوا است و من از شماها که از خوبان هستید و به این حرف‌ها تقید دارید تقاضا دارم که به این دو چیز خیلی اهمیت بدهید.

اگر تقوا باشد، آیه «و یؤثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصة» تحقق پیدا می‌کند، آن‌چه در نظر می‌آید خداست، اما خودیت، منیت، زن و بچه و رفیق دیگر هیچ می‌شود. اما اگر تقوا در میان نباشد دیگر انسان مثل گوشت قربانی می‌شود که هر کسی یک ذره‌ای را می‌برد. گاهی نفس اماره، گاهی، صفات رذیله، گاهی شیطان انسی، گاهی شیطان جنی و دیگر غیر خدا هم زیاد است. کار این افراد به این‌جا می‌رسد که به قول قرآن، همین‌طور خدا را دوست می‌دارد، این‌ها را هم می‌دوست دارد و می‌پرستد. به راستی اگر تقوا نباشد می‌گوید همه مال برای من باشد و تو هیچ چیز نداشته باش! تو بمیر و من زنده باشم، تو یک تومان خودت را به من بده تا من که 99 تومان دارم، صد تومان داشته باشم حالا تو می‌میری، بمیر، آبرویت می‌رود برود، مهم نیست؛ این‌ها حاصل بی‌تقوایی است.

خدا رحمت کند مرحوم آقاشیخ غلامرضا یزدی را که از اولیاءالله بود و همه مراجع روی ایشان حساب می‌کردند. این آقا بعضی اوقات روی منبر می‌گفت: «همه ما شیطان داریم و شیطان‌ها هم متفاوت است. شیخ غلامرضا، ملا شیطان دارد.» خوب حرفی است این ملا شیطان برای ما طلبه‌ها از راه آخرت می‌آید، از راه دین می‌آید.

این جمله «والله لو اعطیت الاقالیم السبعة بما تحت أفلاکها علی أن أعصی الله فی نملة أسلبها جلب شعیرة ما فعلته» فقط مخصوص حضرت امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام که نیست. این مال ما طلبه‌ها هم هست. یعنی حضرت می‌فرماید شیعه من باید به این‌جا برسد که نه فقط یک ریاست را بلکه اگر عالم وجود را به تو بدهند و بگویند یک غیبت بکن، یک دروغ بگو، بگوید نه. این هم مزه دارد و بالاترین لذت همین است. ما سراغ داریم و دیدیم کسانی را که دیگر شیطان غلط می‌کند با این‌ها کار داشته باشد حالا شیطان کی غلط می‌کند؟ وقتی که فرد تقوا داشته باشد و روح خداترس در عمق جان او رسوخ کرده باشد.

من زیاد دیدم بزرگانی را که تا مؤذن می‌گفت: «الله اکبر»؛ متلاطم می‌شد و دیگر اصلاً چیزی سرش نمی‌شود. روایت داریم که اگر کسی نماز صبحش قضا بشود باید تلاطم درونی‌اش مثل کسی باشد که بچه‌اش مرده است. ما طلبه‌ها جداً باید این‌طور باشیم. معنا ندارد که ما نماز شب نخوانیم و ننگ است یک طلبه نماز شب نخواند. مهم‌تر از این‌ها اجتناب از گناه است. آقا دروغ گفتن برای ما ننگ است. غیبت کردن نقص است، شایعه‌پراکنی بد است. دارد که «قتل الخراصون»؛ مرگ بر کسی که نمی‌داند این حرف درست است یا نه ولی آن‌را نقل می‌کند!!

در روایت داریم که «اذا فسد العالِم فسد العالَم» اگر علم باشد ولی تقوا نباشد، هر چه شهرتش بیشتر می‌شود ضررش هم بیشتر می‌شود. یک روایت هم داریم اهل علمی که متقی نیست، وقتی در قیامت او را به جهنم می‌برند، جهنم را متعفن می‌کند و جهنمی‌ها از بوی بد او پیش خدا شکایت می‌کنند.

اگر ما درباره عالم بی‌عمل هیچ مطلبی نداشتیم جز این آیه: «مثل الذین حمّلوا التوراة ثمّ لم یحملوها کمثل الحمار یحمل اسفاراً» ما را بس بود و ما از این آیه می‌فهمیم که تقوا و تقید به شرع لازم است. چشم ما، زبان ما، اعضا و جوارح ما کلید داشته باشد و به عبارت دیگر روح خداترسی در عمق جان ما حکم‌فرما باشد. خدا را قسم می‌دهیم به حق حضرت ولی‌عصر‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف که در این‌گونه چیزها حالت توجه و تنبه به همه ما عنایت بفرماید ان‌شاءالله.

حوزه علمیه المهدی(عج) : شهرستان آران و بیدگل ، سه راه معین آباد ، خیابان سلیمان صباحی ، خیابان مختص آباد   |   تلفن : ۵۴۷۲۷۲۷۸-۰۳۱   |   فکس : ۵۴۷۲۱۹۸۰   |   کدپستی : ۸۷۴۱۷۴۶۵۵۵   |   almahde@mailfa.org