برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98

برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98

به گزارش خبرنگار حوزه المهدی دکتر جواد جاوید نیا در نشست «رسالت حوزه و فضای مجازی»، در مدرسه علمیه المهدی(عج) آران و بیدگل، به وظیفه همگان در برابر خطرات امروز فضای مجازی اشاره کرد و...

شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور

شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور

دانلود و مشاهده آینه نامه مخصوص اساتید   دانلود و مشاهده آینه نامه مخصوص طلاب

 • جشن میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها ویژه حوزه خواهران فاطمه زهرا سلام الله علیها و همسران طلاب مدرسه علمیه المهدی عجل الله فرجه
 • جلسه بصیرتی به مناسبت یوم الله 9 دی با سخنرانی جناب آقای عاملی
 • گزارش تصویری راهپیمایی ضد استکباری 13 آبان 99 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • برگزاری نشست قرآنی با حضور معاون دادستان کل کشور جناب دکتر جاوید نیا حوزه علیمه المهدی (عج) بیدگل مهر 98
 • گزارش تصویری از جلسه افتتاحیه سال تحصیلی 99-98مدرسه علمیه المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشريف) بیدگل با محوریت قرآن
 • اردوی یک روزه طلاب حاضر در دروره تابستان 98 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • ثبت نام دوره مجازی آشنایی و نقد و بررسی فرقه های انحرافی(بهائیت، تصوف، وهابیت ، جریان یمانی) همراه با اعطای گواهی نامه. مخصوص طلاب پایه ششم به بالا
 • دسته عزا و مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق(علیه السلام) حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/تابستان 98
 • شروع ثبت نام دوره ارتقایی و تکمیل نواقصی تابستان 98 حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل
 • شروع ثبت نامه دوره های تابستانی قرآن و حدیث ویژه طلاب و اساتید حوزه های علمیه سراسر کشور
 • ثبت نام طرح نظام جامع اندیشه اسلامی مشهد مقدس
 • برگزاری اردوی آموزشی زیارتی عتبات عالیات حوزه علمیه المهدی (عج) بیدگل/اردیبهشت 98

جلسه درس اخلاق حجت الاسلام عمومی/موضوع:قواعد طلبگی

چکیده مباحث استاد گرانقدر حجت الاسلام عمومی مدیر مؤسسه اخلاقی دار الهدی قم

موضوع:  قواعد طلبگی

امروزه در عالم کسب و کار قطعا جوانانی هستند که ورشکسته اند. ورشکسته از نظر اقتصادی به کسی میگویند که مقدار بدهی های او از سرمایه اش بیشتر باشد. علت این ورشکستگی این است که این افراد حاضر نبوده اند در ابتدای امر، قواعد کار و کسب را به درستی یاد بگیرند و دست به یک سری بلند پروازی هایی زده اند که در ادامه مسیر کم آورده اند و به زمین خورده اند.

هر کاری قواعدی دارد؛ چه در عالم هنر ، ورزش، کار و حتی علم و معنویت. کسی که میخواهد در این رشته ها رشد کند باید این قواعد را یاد بگیرد. طلبگی هم در دو جنبه علمی و معنوی قواعدی دارد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم خود را با مقام کنونی عالِمی که از اخلاقیات و سفارش های معنوی او استفاده میکنیم مقایسه کنیم احتمالا زمینه ی نا امیدی خود را فراهم کرده ایم. و این به خاطر آنست که یا قواعد مسیر رشد و تعالی را نمیدانیم و یا میدانیم اما رعایت نمی کنیم. اینکه بدانیم علماء و بزرگان دارای کراماتی مثل موت اختیاری و غیره بوده اند چندان به درد ما نمیخورد و کارایی زیادی ندارد. آنچه بیشتر لازم است از علما و دانشمندان دینی بدانیم این است که رمز موفقیت و رسیدن آنها به مراتب بالای اخلاقی چه بوده است؟ چه کاری انجام داده اند که به این مقام رسیده اند؟

گفتیم که اولاً باید قواعد را بدانیم و ثانیاً آنها را رعایت کنیم؛ حال ببینیم این قواعد چیست؟

1)     قاعده اول که از روایت امام صادق علیه السلام برداشت میشود این است که نیت خود را اصلاح کنیم و کار را فقط برای خاطر خدا انجام دهیم زیرایکی از مهمترین قواعد حرکت در مسیر خدا، مواظبت بر نیٌت است.

امام صادق علیه السلام میفرماید: انما قدٌر الله عونَ العباد علی قدر نیاتهم، فمن صحٌت نیٌته تمٌ عون الله له، و من قصرت نیته قصر عنه العون بقدر الذی قصر. یعنی خداوند کمک خود را به بندگانش به مقدار نیت آنها مشخص نموده است. هر کس نیتش صحیح و خالص باشد خداوند هم به طور تمام و کمال به او کمک میکند و هر کس نیتش ناخالص باشد و غیر خدا را هم در نظر داشته باشد خداوند هم به همان میزان از کمکش نسبت به او کی کاهد.

2)     قاعده دوم این است که باید بیش از آنکه به کمٌیت کارها توجه داریم به کیفیت توجه داشته باشیم. خداوند در آیه دوم سوره مبارکه ملک میفرماید: الذی خلق الموت و الحیات لیبلوکم ایکم احسن عملا و هو العزیز الغفور. او خدایی است که مرگ و زندگی را آفریده تا بیازماید کدام یک از شما عملتان بهتر است. این آیه بهما میگوید مهمتر از مقدار و کمٌیت عمل، کیفیت و چگونگی عمل است.

برای رسیدن به کیفیت در عمل باید میزان توجه قلبی خود را در اعمال بیشتر کنیم.

توجه و حضور قلب در عمل به آن کیفیت می بخشد. رسول خدا فرمودند: رکعتان خفیفتان فی تفکر خیر من قیام لیله و القلب ساهٍ . دو رکعت نماز مختصر با توجه بهتر از آنست که تا صبح شب زنده داری کنید در حالی که قلب حضور ندارد و حواس پرت است.

کیفیت عمل به دو چیز بستگی دارد: یکی میزان معرفت و دیگری خلوص نیت.

امام رضا علیه السلام میفرمایند: اگر کسی از خداوند توفیق درخواست کرد ولی خودش تلاش نکرد در حقیقت خودش را مسخره کرده است.

تنها یک عبادت است که کمیت معیٌنی ندارد و هرچه بیشتر باشد بهتر است و آن یاد خداست. قرآن شریف میفرماید: أذکروا الله ذکرا کثیرا ( خدا را زیاد یاد کنید).

3)     قاعده سوم که از حکمت های امیر مؤمنان استفاده میشود، قاعده استمرار و دوام عمل است. حضرت میفرماید: قلیل تدوم علیه خیر من کثیر ملوم منه. عمل کمی که بر آن استمرار داشته باشی برتر از عمل زیادی است که از آن خسته شوی.

عمل مستحبی حد اقل یک سال باید استمرار داشته باشد.

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود؛ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

4)     قاعده چهارم صبر و استقامت در مسیر است. یکی از دلایل مهم شکست برخی جوانان تشنه ی معنویات، نداشتن صبر و استقامت در اعمال است. طلبه باید بداند حوزه مانند درخت گردو ثمر میدهد. یعنی به ثمر نشستن تلاشها مدت زیادی طول میکشد اما میوه ی آن بسیار مفید و مقوٌی است. شما نباید الان خود را با آخر مسیر علما و بزرگان مقایسه کنید بلکه باید اکنون خود را با جوانی بزرگان مقایسه کنید.

طلبه جوان باید قواعد مسیر را بداند وگرنه محکم به زمین میخورد و دیگران را هم به زمین میزند.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته ....

حوزه علمیه المهدی(عج) : شهرستان آران و بیدگل ، سه راه معین آباد ، خیابان سلیمان صباحی ، خیابان مختص آباد   |   تلفن : ۵۴۷۲۷۲۷۸-۰۳۱   |   فکس : ۵۴۷۲۱۹۸۰   |   کدپستی : ۸۷۴۱۷۴۶۵۵۵   |   almahde@mailfa.org